Fotografovanie detailu čučoriedky

ÚVOD

Svet je obrovský a tak isto rozmanitá je aj ponuka ovocia na regáloch našich supermarketov. Mango, kokos, čučoriedky, banány, to všetko ovocie sa nám núka z exotiky.

Milujem čučoriedky, na posedenie som ich schopný zjesť kvantá ale ešte radšej ich nafotením a až potom zjem.

Pri tomto fotení som kládol dôraz na sviežosť. Aby čučoriedky podmanili oko diváka.

 

BACKSTAGE A KOMPOZÍCIA

Takto vyzeral backstage. Dva svetelné zdroje osvietlujúce objekt.

Z ľavej strany 120cm Octabox Godox so speedlightom vytvárajúci mäkké nasvietenie.

Ďalší speedlight smerujúci na biely kartón, od ktorého sa následne odráža silné mäkké svetlo.

 

 

Svetelný diagram znázorňujúci rozmiestnenie svetiel a EXIF, teda nastavenie fotoaparátu.

Kompozične boli čučoriedky vyriešené tak, že som vybral tú najkrajšiu a zakomponoval ju do strategicky najlepšie vyzerajúcej časti snímky kde viac vynikla. T.j. umiestnenie do tretiniek. Všimnite si nižšie slider ako perfektne zapadá čučoriedka do kompozičného delenia.

[twentytwenty]

 

 

[/twentytwenty]

 

Komponovanie na tretinky je vo fotografii častý jav. Zlatý rez je taktiež kompozičným vyjadrením ideálnych proporcií v kompozícii. Na tejto fotke sú dva z troch makrokrúžkov.

 

 

FINÁLNA FOTOGRAFIA

Použitím všetkých makrokrúžkov vzniká takáto makrosnímka čučoriedky. Ukazovali sme si rozmiestnenie svetiel a teraz už vieme ako vznikla daná fotografia. Samozrejme väčšinou postprodukcia hrá významnú rolu v spracovávaní snímku do finálnej podoby.

 

FInálna fotografia. Maximálne priblíženie dosiahnuté makrokrúžkami. V spojení Samyangu 85mm f/1.4 vzniká fajná konfigurácia pre nafotenie makra. Na tejto fotografii sú použité všetky tri makrokrúžky pre maximálne priblíženie.